
Anemometry, inaczej wiatromierze, to urządzenia, które służą do mierzenia prędkości wiatru lub ogólnie rzecz biorąc – przepływu gazów (albo cieczy). Wykorzystuje się je między innymi w systemach wentylacyjnych czy klimatyzacyjnych, jednym słowem w miejscach, gdzie szybkość krążenia powietrza będzie istotna. Anemometry mierzą objętość przepływającego gazu na jednostkę czasu. Przyrządy te często są dodatkowo wyposażone w termometr czy higrometr.
Wyróżnia się kilka rodzajów anemometrów. Najprostszym z nich jest anemometr łopatkowy (wiatraczkowy), posiada on wiatraczek połączony z urządzeniem liczącym jego obroty. Aby funkcjonował poprawnie, należy ustawić go równolegle do linii wiatru, jest to możliwe dzięki umieszczonemu z tyłu przyrządu ogona. Jest to najtańszy i najszerzej używany typ anemometru, często wykorzystuje się go w badaniach o charakterze ekologicznym. Jest prosty w użyciu, dobrze nadaje się do mierzenia małych prędkości wiatru. Następny rodzaj wiatromierzy to tzw. anemometr cieplno-oporowy, jest on zaopatrzony w elektrycznie ogrzewany drut, który pod wpływem przepływającego powietrza ulega ochłodzeniu. Prędkość wiatru jest wyliczana na podstawie ilości utraconego ciepła. Tego typu przyrządy wykonują pomiary szybko, a brak ruchomych części umożliwia umieszczenie ich blisko podłoża – nawet wśród roślinności. Z tego powodu świetnie sprawdzają się w badaniach mikroklimatów. Bardziej skomplikowanym rodzajem anemometru jest wiatromierz ultradźwiękowy. Wykonuje on pomiar prędkości wiatru na podstawie czasu, w którym fala ponaddźwiękowa dotrze z jednego przetwornika do drugiego. Tego rodzaju urządzeń używa się do mierzenia prędkości gwałtownych i porywistych wiatrów. Ultradźwiękowe anemometry są dosyć drogimi przyrządami. Wiatromierze ciśnieniowe natomiast wykorzystują w pomiarach zasadę tzw. rurki Pitota. Rurka ta jest wypełniona płynem i zgięta pod kątem prostym, zostaje ona podłączona do ciśnieniomierza. Umożliwia to zmierzenia ciśnienia całkowitego – sumy ciśnień dynamicznego i statycznego, z czego następnie wylicza się prędkość przepływającego gazu (wiatru).
Wiatromierze mogą pełnić inną, bardzo istotną dla środowiska, funkcję, mianowicie dzięki ich pomiarom można stwierdzić jak szybko i skąd pochodzą substancje zanieczyszczające unoszące się w powietrzu. W ten sposób po zidentyfikowaniu groźnej dla środowiska lokalizacji, można przyczynić się do zminimalizowania jej wpływu na jakość wdychanego przez nas powietrza.
Wspaniałe pomysły kosztują grosze. Bezcenni są ludzie, którzy je urzeczywistniają. Twj blog jest tego wspaniałym przykładem…