Jak pracować produktywniej?

biuro

W pewnych okresach w roku wilgotność może spadać do bardzo niskich wartości. Często dzieje się to podczas zimy, kiedy jest chłodno i sucho. W biurach sytuacja jest dodatkowo pogorszona przez dużą liczbę używanych sprzętów elektronicznych i system ogrzewania. Następstwami niskiej wilgotności są suchość w gardle, swędząca, sucha i zaczerwieniona skóra, zatkany nos oraz bolesność oczu. Co więcej, w takich warunkach prawdopodobieństwo uszkodzenia urządzeń biurowych znacznie wzrasta. Sprzęty elektroniczne mogą być źródłem suchego, ciepłego powietrza, które pogarsza warunki termiczne w miejscu pracy, powoduje duszność.

Dodatkowo odpowiednio wysoka wilgotność powoduje szybsze osadzenie się aerozoli, w których mogą znajdować się drobnoustroje chorobotwórcze. To samo tyczy się alergenów, różnorodnych substancji chemicznych czy kurzu. Dzięki temu, że nie unoszą się tylko opadają, ryzyko infekcji wśród pracowników znacznie spada, co jednocześnie pomaga uniknąć nieobecności w pracy.

Według zaleceń BHP wentylacja oraz wilgotność powinny być utrzymywane na poziomie, który nie doprowadzi do dyskomfortu oraz bolesności oczu. Ogłoszono, że bezpiecznie jest utrzymywać wilgotność w zakresie 40-70%, bowiem poniżej 30% znacznie wzrasta ryzyko nieprzyjemnych, irytujących objawów, związanych ze zbyt suchym powietrzem. W celu utrzymanie odpowiednio wysokiej wilgoci można między innymi: zalecić pracownikom picie odpowiedniej ilości płynów dziennie (2l/24h), spryskiwać dywany codziennie rano, obok kaloryferów umieścić małą miskę z wodą albo zaopatrzyć się w hydrofitowe rośliny, które oczywiście należy regularnie podlewać.

Długotrwałe przebywanie w miejscu pracy, w którym warunki nie są odpowiednie, może doprowadzić do zmniejszenia koncentracji, wydajności pracowników oraz wzrostu poziomu stresu. Duszność, brak skupienia oraz wynikająca z tego frustracja i zdenerwowanie ostatecznie doprowadzą do ogólnego zmęczenia i nieowocnej pracy.  Z tego powodu monitorowanie wilgotności w biurze jest niezwykle istotne dla wygody i dobrego samopoczucia personelu. Do pomiarów tych parametrów można wykorzystywać higrometry, które wskażą, czy wartości mieszczą się odpowiednim zakresie. Należy pamiętać, że zadbanie o komfortową atmosferę w miejscu pracy nie tylko sprawi, że pracownicy będą czuć się lepiej, ale również poprawi ich produktywność.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *