
HVAC to akronim pochodzący od angielskich słów: heating, ventilation i air conditioning, czyli: ogrzewanie, wentylacja i klimatyzacja. W ten sposób określa się dział inżynierii zajmujący się tworzeniem systemów, które służą do ochładzania lub ogrzewania budynków mieszkalnych, jak i komercyjnych. Innymi słowy mają za zadanie przemieszczać powietrze między wnętrzem a zewnętrzem. Zapewniają przytulne ciepło zimą oraz przyjemny chłód latem. Filtrują również powietrze w pomieszczeniach, aby utrzymać optymalny poziom wilgotności. HVAC to popularny termin, jednak wiele osób nie wie do czego się odnosi i w jaki sposób funkcjonuje.
HVAC jest powszechny w przypadku systemów, takich jak centralne ogrzewanie czy klimatyzacja, które wykorzystują pojedynczą dmuchawę do cyrkulacji powietrza kanałami w domu lub bezkanałowo dla różnych pomieszczeń. Celem systemu HVAC jest coś więcej niż tylko ogrzewanie lub chłodzenie budynków. Służy także do poprawienia jakości powietrza i zapewnieniu w ten sposób komfortu wszystkim przebywającym w pomieszczeniu. Chociaż istnieje kilka różnych typów systemów HVAC, wszystkie zawierają te same zasadnicze elementy. Po pierwsze, musi znajdować się tam źródło dopływu świeżego powietrza z zewnątrz. Taki proces, czyli wentylacja, zachodzi na dwa różne sposoby. Naturalna wentylacja to nic innego jak wietrzenie, czyli otwieranie okien lub drzwi w domu, powietrze może również przemieszczać się przez otwory wentylacyjne. Jest to niezbędne w celu uzupełnienia tlenu, usunięcia nieprzyjemnych zapachów, dwutlenku węgla i nadmiaru wilgoci.
Wentylacja mechaniczna jest wykorzystywana przez system HVAC do wymiany powietrza. W przeszłości w większości domów, poza wcześniej wspomnianą naturalną wentylacją, dodatkowe wietrzenie zapewniały szczeliny i otwory w konstrukcji budynku. Jednak nowoczesne budownictwo jest, na szczęście, znacznie szczelniejsze, jednak przez to skuteczna wentylacja stała się bardziej potrzebna. Z pomocą tutaj przychodzi właśnie HVAC. Doprowadzone powietrze z zewnątrz jest zasysane do centrali wentylacyjnej. Tutaj zostaje ono przefiltrowane w celu usunięcia brudu, kurzu, alergenów i innych niepożądanych cząsteczek. Następnie powietrze jest ogrzewane lub schładzane i usuwa się z niego nadmiar wilgoci. Gdy jest czyste, świeże i ma odpowiednią temperaturę, skierowane zostaje do domów. W przypadku systemów centralnych musi przejść przez sieć kanałów do wielu różnych pomieszczeń.