
Do zarażenia koronawirusem dochodzi głównie drogą kropelkową. Z tego powodu zaczęto przykładać dużą wagę do jakości powietrza w pomieszczeniach (IAQ – z angielskiego indoor air quality), a w szczególności w placówkach ochrony zdrowia, a więc w gabinetach, klinikach, szpitalach czy aptekach. Kontrola warunków w tych miejscach wymaga zakupu odpowiednich urządzeń pomiarowych oraz wysoce sprawnego systemu filtracji powietrza. Temu wyzwaniu świetnie sprostała klinika stomatologiczna przy Uniwersytecie Narodowym im. Kapodistriasa w Atenach. Obserwując efekty po zastosowaniu odpowiednich środków polepszenia jakości powietrza, stwierdzono, że mechaniczna wentylacja pozytywnie wpływa na utrzymanie optymalnych warunków, m.in. poprzez redukcję poziomu pyłów PM2,5.
Lekarze dentyści, studenci stomatologii oraz ich pacjenci są grupą wysokiego ryzyka w kwestii zarażenia się wirusem drogą kropelkową, ze względu na specyfikę tej pracy. Badanie czy leczenie stomatologiczne wymaga bowiem kontaktu twarzą w twarz, przy czym tylko lekarz może sobie pozwolić na założenie maski czy przyłbicy. Te osobiste środki higieniczno-prewencyjne są oczywiście niezbędne, jednak niewystarczające. Badanie w klinice w Atenach były przeprowadzane w czterech częściach od kwietnia do czerwca 2021 roku, na drugim piętrze budynku. Każdego dnia podczas porannej, jak i wieczornej zmiany w placówce pojawiało się po około 30 osób. Podczas doświadczenia sprawdzano, jak zmienia się jakość powietrza w zależności od tego, czy wentylacja oraz oczyszczacze powietrza są włączone. Równocześnie, zamontowane wcześniej czujniki wykonywały pomiary poziomu dwutlenku węgla, pyłów PM2,5 oraz TVOC (lotnych związków organicznych), które swoją formą są porównywane do wirusów COVID-19. Aby zwiększyć wiarygodność wyników, warunki w klinice również były monitorowane na bieżąco – wykonywano dokładne pomiary temperatury oraz wilgotności.
W czasie badań poziom temperatury i wilgotności utrzymywał się na względnie stałym poziomie. Wartość RH (wilgotności względnej) mieściła się przeważnie w zakresie 30-60%, natomiast temperatura między 23 a 26°C, co oznacza, że warunki panujące w klinice zachowały optimum. Poziomy zanieczyszczeń były dosyć niskie, poza tym, że wartość TVOC wzrastała podczas korzystania z różnych biomateriałów, takich jak żywice akrylowe czy bondy. Stężenia PM2,5 utrzymywały się na niskim, bezpiecznym poziomie. W podsumowaniu eksperymentu stwierdzono, że wentylacja powietrza gra kluczową rolę w utrzymaniu odpowiedniej IAQ, natomiast jego oczyszczanie redukuje poziom zanieczyszczeń, co również może przyczynić się do zminimalizowania rozprzestrzeniania się koronawirusa.
Czy wiesz, że tworzysz ciekawe i oryginalne treści, wkład jaki wnosisz w społeczność blogową zasługuję na podziw i szacunek. Dzięki!
Zdravo, htio sam znati vašu cijenu.
Keep on working, great job!
If you have any suggestions or techniques for my new blog free printable calendars please share!
I cannot thank you enough for such great writing and all people to their up to the point reviews.
I got this web site from my pal who told me about this
website and at the moment this time I am visiting this site and reading very informative articles at this
place.
Hello. And Bye.