Suszenie ziaren – procedura niezbędna

zboże

Od niepamiętnych czasów zboża stanowią podstawę piramidy żywieniowej człowieka. Z ich ziaren tworzy się mąkę, która potem jest podstawowym składnikiem wypieków – pieczywa, pizzy, ciast czy makaronów. Dzięki różnym gatunkom zbóż możliwe jest wytworzenie innych rodzajów mąk, a co za tym idzie – zwiększyć różnorodność pożywienia. Ziarna zbóż są więc priorytetowym towarem, właściwie na całym świecie. Z tego powodu ich obróbka powinna być wykonywana z należytą starannością.

Do podstawowych procesów w trakcie przeróbki ziaren  należy ich suszenie. Istnieje kilka metod wykonania tej procedury, najważniejsze jednak, aby były one skuteczne, ma to bowiem kluczowe znaczenie dla jakości ziaren, a więc również mąki, która zostanie z nich zrobiona. W procesie suszenia wykorzystuje się profesjonalne suszarki, między innymi suszarnie wieżowe czy mobilne suszarnie ziarna.

Istnieje szereg zalet suszenia ziaren zbóż. Procedura ta przede wszystkim gwarantuje ich bezpieczne przechowywanie – wolne od nadmiernej wilgoci, co minimalizuje szansę zepsucia czy np. wykiełkowania. Wysuszenie znacznie redukuje również ryzyko pojawienia się pleśni. Grzyby te uwalniają szkodliwe aflatoksyny, które po spożyciu negatywnie wpływają na organizm. Dzięki suszeniu ziaren ograniczone zostają straty związane ze zbieraniem plonów. Proces obróbki zmniejsza szansę na zepsucie się produktu, dzięki czemu większość ziaren zostanie poddana dalszemu obrabianiu. Minimalizuje to ryzyko kradzieży zbiorów lub spożycia ich przez ptaki czy gryzonie. Nowoczesne suszarki do ziaren zbóż gwarantują wysoką wydajność z zachowaniem najlepszej jakości produktu. Umożliwia to wysuszenie w kilka godzin nawet wielu ton produktu! W przeciwieństwie do starszych metod suszenia, gdzie zajmowało to wiele dni. Korzystając z współczesnych suszarek, posiada się pełną kontrolę nad warunkami panującymi podczas tego procesu, dzięki czemu przebieg jest idealnie dopasowany do potrzeb właściciela. Duża efektywność suszarek oraz wysoka jakość ziaren przynoszą rolnikom znacznie większy zysk.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *