Regularna walidacja kluczem do bezpieczeństwa

device

W celu utrzymania warunków mikroklimatu, np. w magazynach, halach produkcyjnych czy laboratoriach, przeprowadza się ich regularną kontrolę. Procedura ta polega na wykonywaniu pomiarów kluczowych parametrów (zazwyczaj chodzi o temperaturę i wilgotność) przy pomocy odpowiednich urządzeń oraz transmitowaniu i analizie zebranych danych. Aby jednak przyrządy pomiarowe zachowały wysoką jakość funkcjonowania oraz dokładność pomiarów należy rutynowo przeprowadzać testy. Sprawdzą one poprawność działania urządzenia oraz i jego błędy pomiarowe. Proces ten nazywany jest wzorcowaniem, ze względu na to, że sprawdzany przyrząd porównuje się do tzw. wzorca pomiarowego.

Proces wzorcowania odbywa się w profesjonalnym laboratorium, który podczas tej procedury waliduje urządzenia. Walidacja lub inaczej – atest jest potwierdzeniem skalibrowania przyrządu pomiarowego oraz gwarancją jego poprawnego funkcjonowania. Przepisy i normy prawne zawierają informacje odnośnie częstotliwości oraz sposobu wykonywania procesów walidacyjnych urządzeń pomiarowych. Atest jest dokumentem, który informuje, że dany przyrząd spełnia wszystkie obowiązujące zalecenia. Dzięki walidacji sprzęt pomiarowy zostaje udoskonalony, co pozwoli mu na dalsze prawidłowe działanie.

Ogromne znaczenie i potrzeba walidowania urządzeń pomiarowych wynika z tego, że grają one istotną rolę w kontrolowaniu warunków podczas hurtowego transportu czy przechowywania produktów spożywczych albo lekarstw. Z tego powodu Agencja Żywności i Leków stworzyła zbiór zasad, w którym precyzyjnie określają działanie w zakresie walidacji i wzorcowania sprzętu pomiarowego. Walidowanie urządzeń nie należy jednak do mało kosztownych procedur, co również przekłada się na częstotliwość, z którą jest wykonywana. Z jednej strony mówi się o dbaniu o jak najwyższą jakość pomiarów, z drugiej firma musi jednak liczyć się z budżetem, zarówno swoim jak i swoich klientów. Kosztowne procesy kalibracji, transportowania czy magazynowania również mają wpływ na cenę towarów. Regularnie walidowany sprzęt to bezpieczny sprzęt, dlatego należy pamiętać o odpowiednio częstej walidacji, zmniejszającej ryzyko błędów pomiarowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *