Długowieczność muzealnych zbiorów

muzeum

Każdy stosuje inny sposób na zgłębianie swojej wiedzy. Niektórzy czytają książki, poruszające interesujące ich tematy, inni opierają się na internetowych artykułach, a jeszcze inni odwiedzają muzea. Ostatnia z wymienionych metod jest szczególnie popularna w okresie wakacyjnym. Tłumy turystów zjeżdżają się, aby odwiedzić paryski Luwr, Muzeum Pergamońskie w Berlinie czy Galerię Uffizi we Florencji. Jednak, aby muzealne zbiory historyczne oraz dzieła sztuki mogły cieszyć się ciągłą, wysoką jakością, mimo dziesiątek czy nawet setek lat, kluczowe jest utrzymanie odpowiednich warunków ich prezentowania i przechowywania.

Temperatura i wilgotność – te parametry muzealnego mikroklimatu grają największą rolę w zachowaniu eksponatów w nienagannym stanie. Niewłaściwy poziom wilgotności może negatywnie wpłynąć na jakość zbiorów muzeum lub galerii. Zbyt niska wilgotność skutkuje wysuszeniem oraz kruchością delikatnych przedmiotów, szczególnie papierowych dokumentów czy obrazów. Z kolei nadmiar wilgoci w powietrzu może sprzyjać rozwojowi pleśni, która spowoduje niszczenie eksponatów oraz korodowaniu metalowych elementów. Optymalny poziom wilgotności w muzeach czy galeriach wynosi 45 % (może dochodzić maksymalnie do 55 %). Natomiast idealna temperatura mieści się w przedziale od 18 do 23°C.

Ciągła kontrola parametrów na tak dużym obszarze, jakim jest muzeum czy galeria, wymaga precyzyjnego oraz sprawnego systemu pomiarowego. Termometry i higrometry powinny być umieszczone w całym budynku, w strategicznych miejscach. Lokalizacja tych czujników powinna umożliwiać jak najwiarygodniejszy pomiar parametrów mikroklimatu, przy możliwie najmniejszej liczbie urządzeń (co jest istotne z punktu widzenia budżetu oraz estetyki muzeum). Bezprzewodowe przyrządy pomiarowe bezzwłocznie przesyłają zebrane dane do komputera, dzięki czemu konserwator posiada natychmiastowy i przejrzysty dostęp do warunków panujących w całym muzeum. Systemy pomiarowe powinny mieć również możliwość generowania alarmu w przypadku przekroczenia ustalonych wartości temperatury czy wilgotności. W ten sposób możliwe jest szybkie powiadomienie, a także natychmiastowe podjęcie kroków w celu przywrócenia poprawnych wartości monitorowanych parametrów.

Baza wiedzy:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *