Niebezpieczne upały

parking

Podróżując latem, turyści korzystają z najróżniejszych środków transportu, jednym z najpopularniejszych jest oczywiście samochód. Ten rodzaj przemieszczania się ma zarówno wady, jak i zalety. Do dobrych stron poruszania się autem niewątpliwie należy swoboda, jeśli chodzi o wybór trasy czy destynacji oraz wygoda. Minusem podróżowania samochodem w upalne dni jest jego szybkie nagrzewanie się. Współcześnie większość aut posiada klimatyzację, jednak co dzieje się kiedy podczas postoju w samochodzie zostanie dziecko czy pies i dlaczego jest to niebezpieczne?

Odpowiedzią na to pytanie jest tzw. efekt cieplarniany, czyli zjawisko podobne do tego, powodującego globalne ocieplenie. W momencie gdy samochód stoi na parkingu w pełnym słońcu krótkie fale promieniowania słonecznego docierają do jego wnętrza. Powoduje to nagrzanie powierzchni w pojeździe – foteli, tapicerek, deski rozdzielczej (które w standardowych samochodach są czarne, co potęguje pochłanianie promieni słonecznych). Nagrzane elementy zaczynają emitować ciepło w postaci promieniowania podczerwonego o dłuższych falach, które w większości nie są przepuszczane przez szyby samochodu. Z tego powodu temperatura auta niebezpiecznie wzrasta. Pozostaje tylko pytanie – czy wzrost temperatury wewnątrz nagrzanego, zamkniętego samochodu faktycznie może być szkodliwy?

Studenci Politechniki Wrocławskiej postanowili zbadać jak szybko rośnie temperatura we wnętrzu samochodu. W słoneczny dzień (temperatura wynosiła 35°C) ustawili na parkingu cztery samochody – dwa czarne, biały oraz srebrny. W każdym samochodzie umieszczono czujniki temperatury – znajdowały się one m.in. w bagażniku, na desce rozdzielczej, na fotelach oraz podłodze. Doświadczenie prowadzono przez cztery godziny, jednak już po kilkunastu minutach temperatury wewnątrz aut dochodziły do 50°C. Pod koniec eksperymentu najwyższą odnotowaną temperaturą było 61,1°C. Wywnioskowano, że na czas nagrzania się wnętrza auta wpływ ma nie tylko jego kolor, ale również jego rozmiar oraz wielkość okien. Doświadczenie to, poza zaspokojeniem ciekawości, miało również na celu uświadomienie sobie, jak niewiele czasu potrzeba, aby temperatura w nagrzanym czasie niebezpiecznie wzrosła. Dlatego należy pamiętać, że pozostawianie małych dzieci lub domowych zwierzaków w samochodzie nawet na „sekundkę” może być fatalne w skutkach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *