Czy jest na sali chirurg?

operacja

Każdy z nas jest inny, dotyczy to również aspektów anatomicznych oraz fizjologicznych. Z tego względu obniżony stan zdrowia nierzadko zmusza do poddania się różnorodnym zabiegom medycznym, mających na celu polepszenie jakości życia. To, czy operacja się powiedzie zależy nie tylko od kompetencji lekarza, ale i od warunków panujących na sali. W tej kwestii kluczowa jest oczywiście sterylność – dotyczy to lekarzy i pielęgniarek, którzy dobierają odpowiedni ubiór, narzędzi oraz samego pomieszczenia, które powinno być właściwie zdezynfekowane. Poza tym istotny jest również aspekt temperatury powietrza podczas zabiegu. Sale operacyjne zazwyczaj kojarzą się z nieprzyjemnym, wręcz przenikliwym chłodem – i słusznie, ponieważ temperatura w miejscach o takim charakterze powinna być odpowiednio niska.

Historycznie uważano, że dzięki obniżeniu temperatury minimalizuje się przenoszenie chorobotwórczych drobnoustrojów (wirusów czy bakterii), okazało się jednak, że różnice temperatur są zbyt małe, aby miało to widoczny wpływ na redukcję zakażeń. Zgodnie ze wskazaniami temperatura w sali operacyjnej powinna mieścić się w zakresie od 20 do 24°C. W przypadku wilgotności natomiast normy wynoszą pomiędzy 20 a 60%. Zachowanie niskiego (jednak nie zbyt niskiego) poziomu wilgotności gra ważną rolę w prewencji zakażeń grzybiczych i rozwoju pleśni. Kluczową kwestią podczas operacji jest więc nie tylko kontrola parametrów pacjenta, ale również monitorowanie warunków mikroklimatu szpitala przy pomocy odpowiednich urządzeń pomiarowych (termometry, higrometry itp.). Jednym z powodów utrzymywania niskich temperatur są lampy używane podczas zabiegów. Potrzeba odpowiedniego oświetlenia jest w tym przypadku niezwykle istotna, dlatego chirurdzy używają dużych lamp o wysokiej mocy, które siłą rzeczy emitują duże ilości ciepła. Z tego powodu chłodzenie sali operacyjnej zdecydowanie zwiększa wygodę lekarzy wykonujących operację.

Oczywiście pacjent w znieczuleniu ogólnym nie pozostaje w takiej sytuacji samemu sobie. Lekarze starannie dbają o jego komfort termiczny, okrywając go specjalnymi, nagrzanymi matami lub ogrzewając ciepłym powietrzem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *