Jak apteki dbają o leki?

leki

Przeciętny obywatel odwiedza aptekę średnio 18 razy w ciągu roku, jednak ile razy zastanawia się, czy leki, które otrzyma są aby na pewno odpowiednio przyrządzone i nieprzeterminowane? Odpowiedź na to pytanie wynosi prawdopodobnie zero, ponieważ społeczeństwo darzy apteki zaufaniem i ma ku temu powody.

Lekarstwa to produkty, które muszą być otoczone szczególną opieką podczas transportu oraz przechowywania ze względu na ich niezwykle ważną rolę i nierzadko silny wpływ na ludzki organizm. Dbanie o zachowanie jak najwyższej jakości leków jest głównym priorytetem farmaceutów. Z tego powodu istnieje zbiór ściśle określonych reguł, którymi pracownicy aptek oraz osoby związane z przewożeniem i magazynowaniem medykamentów powinni się kierować. Dotyczą one między innymi kontrolowania warunków mikroklimatu przechowywania leków oraz prowadzenia pomiarów najważniejszych parametrów (temperatury oraz wilgotności).

W dniu 18 listopada br. weszło w życie rozporządzenie Ministra Zdrowia, dotyczące warunków przechowywania oraz przyrządzania lekarstw, a także prowadzenia dokumentacji. Jedną z głównych zmian zawartych w tym dokumencie jest wprowadzenie całodobowego monitorowania temperatury oraz wilgotności, przez co apteki są zmuszone do gruntownej wymiany urządzeń pomiarowych – termometrów oraz higrometrów. Wymóg ten miał dotyczyć zarówno pomieszczeń przeznaczonych do sporządzania lekarstw oraz tych, w których leki są przechowywane, jak również lodówek i zamrażarek. Rozporządzenie zawiera również informacje na temat sposobu magazynowania i rozmieszczania lekarstw. Dokument zaznacza, że wyroby medyczne oraz lecznicze należy przechowywać z dala od podłogi i ścian, a także dbać o stałą wentylację (aby zapobiec niebezpiecznemu wzrostowi poziomu wilgotności). Co więcej ważne jest, żeby lekarstwa odpowiednio porozdzielać – osobno powinno się przechowywać leki do stosowania wewnętrznego, zewnętrznego oraz lekarstwa psychotropowe. Dodatkowo, w rozporządzeniu zwrócono uwagę na to, że urządzenia pomiarowe powinny posiadać świadectwo wzorcowania oraz system generujący powiadomienia w razie przekroczenia pożądanych wartości mierzonych parametrów.

Jeden komentarz do “Jak apteki dbają o leki?

  1. Hej, co powinno się robić, żeby prawidłowo przechowywać leki w domu? Czy jest jakaś szczególna temperatura, w jakiej powinny być przechowywane? Albo czy są jakieś inne ważne rzeczy, o których trzeba pamiętać? Chodzi mi o to, żeby leki działały tak, jak powinny i żeby nie były zepsuły.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *