
Podczas przechowywania różnorodnych towarów należy utrzymywać optymalną temperaturę oraz wilgotność powietrza, aby uniknąć pogorszenia jakości produktów czy ich zepsucia. Jest to szczególne ważne przypadku leków, których właściwości mogą zmienić się w przypadku przetrzymywania ich w niewłaściwych warunkach. Aby w każdej aptece temperatura czy wilgotność sprzyjały magazynowaniu leków oraz innych wyrobów farmaceutycznych, wymagania odnośnie mikroklimatu są regulowane prawnie, na mocy m.in. rozporządzeń ministra zdrowia.
Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 30 września 2002 r. w sprawie szczegółowych wymogów, jakim powinien odpowiadać lokal apteki
Ten akt prawny zawiera szereg wytycznych dotyczących utrzymywania prawidłowych warunków w aptece. Znajduje się tam między innymi informacja, że lodówki, w których są przechowywane leki, powinny być zaopatrzone w termometr. Urządzenia do pomiaru temperatury oraz higrometry muszą się również znajdować w każdym pomieszczeniu, w którym przechowuje się lub przygotowuje wyroby farmaceutyczne. Istotna jest także wentylacja, w zależności od funkcji pomieszczenia, powietrze musi być wymieniane ok. dwukrotnie w ciągu godziny. Apteki powinny być również wyposażone urządzenia, które będą eliminować nadmierne nasłonecznienie.
Ustawa z dnia 6 września 2001 r. Prawo farmaceutyczne
To obszerny dokument opisujący zasady, na jakich leki są produkowane czy dopuszczone do sprzedaży, ale również wymagania dotyczące aptek oraz hurtowni farmaceutycznych. Jest tutaj mowa m.in. o najmniejszej możliwej powierzchni apteki, która wynosi 100 m2 (w małych wsiach do 1500 mieszkańców – 60 m2). Z tego aktu prawnego można dowiedzieć się również jakie obowiązki i prawa ma farmaceuta.
Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 13 marca 2015 r. w sprawie wymagań Dobrej Praktyki Dystrybucyjnej
W tym rozporządzeniu poza informacjami na temat zarządzanie jakością wyrobów medycznych, personelu czy używanego sprzętu, znajdują się wskazówki odnośnie kontroli temperatury w pomieszczeniach, gdzie składowane są leki. Według tego dokumentu należy całodobowo kontrolować temperaturę miejsc przechowywania wyrobów farmaceutycznych. Podczas dostosowywania warunków magazynowania powinno się również uwzględnić światło oraz wilgotność. Przed oddaniem przestrzeni aptecznych do użytku należy przeprowadzić precyzyjne mapowanie temperatury, co nie tylko ma za zadanie potwierdzić odpowiednie warunki, ale również pomoże w efektywnym rozmieszczaniu urządzeń pomiarowych.
Czy jest konieczne mapowanie temperatury w aptece?! Jak to jest możliwe, że w XXI wieku niektórzy nie zdają sobie sprawy z konieczności zachowania odpowiednich warunków magazynowania leków?! Przecież to podstawowe zabezpieczenie dla pacjentów, aby leki pozostały skuteczne i bezpieczne do użycia. Nie wiem, co jest potrzebne, żeby ludzie zrozumieli, że mapowanie temperatury jest niezbędne w aptece.