Czy przechowywanie szczepionek jest skomplikowane?

szczepionki

Na przestrzeni ostatnich miesięcy temat szczepionek stał się niezwykle popularny, oczywiście chodzi o szczepionki przeciwko wirusowi przenoszącemu COVID-19. Rzadko wspomina się jednak o metodach przechowywania tych preparatów, co jest niezwykle istotne dla zachowania ich przydatności.

Szczepionki to biologiczne substancje, które wymagają szczególnych warunków magazynowania. Zbyt niska lub wysoka temperatura czy ekspozycja na słońce może spowodować zepsucie się preparatów. Zazwyczaj bezpiecznym zakresem jest temperatura w granicach od 2°C do 8°C. Do przechowywania szczepionek używa się specjalnie zaprojektowanych lodówek, zapewnia to utrzymanie prawidłowych warunków termicznych oraz odpowiedniej cyrkulacji powietrza. Należy umieszczać preparaty z dala od podłogi, ścian czy otworów wentylacyjnych, aby uniknąć wahania temperatury. Szczepionki powinny zostać w opakowaniach, co chroni je przed negatywnym wpływem światła oraz być ułożone odstępach, dzięki czemu jest możliwy swobodny przepływ powietrza między nimi.

Niezbędnym elementem procesu magazynowania tych biopreparatów jest monitorowanie temperatury, w tym celu korzysta się z termometrów oraz rejestratorów danych. Urządzenia te muszą być bardzo precyzyjne, dlatego należy je odpowiednio często testować. Nie można również zapomnieć o wymienianiu baterii, aby zapobiec rozładowaniu sprzętu. Termometr powinien mierzyć temperaturę z dokładnością do 0,1°C oraz być umieszczony wewnątrz lodówki w pustym opakowaniu po szczepionce, w celu ustabilizowania zbieranych danych oraz uniknięcia gwałtownych fal ciepłego lub chłodnego powietrza. Rejestratory temperatury będą zapisywać dane, które w przyszłości mogą zostać zweryfikowane. Należy jednak dla pewności dwa razy dziennie sprawdzać manualnie, czy szczepionki są przechowywane w odpowiednich warunkach. Przydatną praktyką jest prowadzenie dokumentacji dotyczącej temperatur w magazynie.

Asortymentem powinno się zarządzać w taki sposób, aby na początek zostały zużyte najstarsze produkty. W razie ekspozycji przechowywanych szczepionek na nieodpowiednią temperaturę należy niezwłocznie powiadomić odpowiednią placówkę medyczną. Ministerstwo Zdrowia zleciło prowadzenie rejestru warunków magazynowania tych preparatów, dlatego personel, który się tym zajmuje, powinien być zaznajomiony z funkcjonowaniem rejestratorów temperatur i umieć z nich korzystać.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *