
Cleanroom, czyli z angielskiego dosłownie: „czysty pokój”, to pomieszczenie charakteryzujące się właśnie wysoką czystością i sterylnością. Wykorzystuje się je do precyzyjnych badań czy produkcji – generalnie w procesach wymagających konkretnych, stabilnych warunków. Jest ono wolne od zanieczyszczeń takich jak pyły czy kurze, ale również od bakterii. Tworzy się cleanroomy o najróżniejszych powierzchniach, od niedużych pokoi po całe hale produkcyjne zajmujące tysiące metrów kwadratowych. W celu osiągnięcia wysokiego poziomu czystości, powietrze w cleanroomie jest nieustannie filtrowane. Osoby wchodzące muszą obligatoryjnie przejść przez śluzę, wyposażoną w tzw. prysznic powietrzny oraz oczywiście założyć kombinezony ochronne. Wewnątrz sterylnego pomieszczenia nie powinny znajdować się przedmioty, które samoistnie mogłyby zanieczyścić cleanroom – tyczy się to również materiałów, będących źródłem kurzu. Pomiar parametrów, takich jak ciśnienie, temperatura czy wilgotność, odbywa się w cleanroomach w sposób regularny oraz bardzo dokładny.
Cleanroomy można rozdzielić na dwa typy: te z podwyższonym ciśnieniem oraz te, z obniżonym względem ciśnienia atmosferycznego. W pierwszym przypadku wysokie ciśnienie powstaje w wyniku tłoczenia dużych ilości przefiltrowanego powietrza, głównie przez sufit. Ten rodzaj cleanroomu jest wykorzystywany w procedurach, gdzie szczególnie ważne będzie wyeliminowanie wszelkich drobnoustrojów oraz zanieczyszczeń. W razie „przecieku”, czyli np. w przypadku niekontrolowanego otwarcia drzwi, zamiast wpuszczenia do środka niefiltrowanego powietrza, dzięki różnicy ciśnień – sterylne powietrze zostanie wypchnięte na zewnątrz. Cleanroomy o podwyższonym ciśnieniu są wykorzystywane m.in. w przemyśle mikroelektronicznym.
W cleanroomie o obniżonym, względem warunków zewnętrznych, ciśnieniu powietrze jest odfiltrowywane, co umożliwia powstanie podciśnienia. Zazwyczaj powietrze przepływa przez filtry umieszczone w podłodze – jest wtedy wtłaczane do pomieszczenia, a następnie usuwane przez filtry na suficie. W tym przypadku okna i drzwi muszą być szczelnie zamknięte. Rolą cleanroomów z podciśnieniem jest zapobiegnięcie wydostania się jakichkolwiek zanieczyszczeń i mikroorganizmów z pomieszczenia. Z tego powodu używa się ich np. w przemyśle farmaceutycznym czy w badaniach biochemicznych. Należy pamiętać, że zarówno w cleanroomie z podwyższonym, jak i z obniżonym ciśnieniem najistotniejsze jest monitorowanie parametrów, dotyczy to w szczególności precyzyjnego pomiaru różnicy ciśnień.
Ten wpis robi wielkie wrażenie, swooją lekkością wprawia w osłupienie, Chciałbym tak Jak ty frazować piękne zdania przyjmij najszczersze gesty wielkiego uznania.
Z tym osłupieniem radzę nie przesadzać, żona Lota źle skończyła.
Pojawienie się prawdziwego autentycznego geniusza 🙂 możesz rozpoznać po tym, że wszystkie osły i nieuki jednoczą.