
W dzisiejszych czasach, dzięki prężnemu rozwojowi nauki i techniki, powstaje wiele innowacyjnych rozwiązań oraz przydatnych wynalazków. Ze względu na panującą pandemię są one szczególnie ważne w obszarze medycyny. Całkiem niedawno wynalezione zostały tzw. smart bandages, czyli inteligentne bandaże, zaopatrzone w czujniki mierzące istotne dla zdrowia parametry oraz tag NFC, dzięki czemu dane mogą być przesyłane do telefonu, za pomocą którego, w odpowiedniej aplikacji będzie możliwe sprawdzenie zebranych pomiarów i porównanie ich z przyjętymi normami. NFC jest zarówno sposobem komunikacji, jak i źródłem zasilania czujników pomiarowych.
Smart-bandaże stanowią obiecujące rozwiązanie jako niekosztowna metoda regularnej kontroli stanu zdrowia oraz profilaktyki chorób ogólnoustrojowych. Z tego powodu cieszy się dużym zainteresowaniem wśród potencjalnych klientów. Może być to zadowalająca alternatywa dla badań w laboratoriach medycznych. Istotną zaletą smart-bandaży jest nieinwazyjność oraz budowa, gwarantująca komfort podczas ich noszenia – czujniki nie uwierają, natomiast sam bandaż jest praktycznie niewidoczny – niewiele różni się od zwyczajnych opatrunków. W tych nowoczesnych urządzeniach znajdują się dwa rodzaje czujników – termometr oraz tensometr, a poza tym również tag NFC, potrzebny do bezprzewodowego transferu danych. Pomiar temperatury umożliwia monitorowanie ewentualnych infekcji czy zapaleń mogących pojawić się w miejscu zranienia, z kolei naprężenie informuje o stopniu gojenia się rany. Istnieją również inne modele smart-bandaży mierzące np. wilgotność, poziom kwasu moczowego, pH czy poziom tlenu. Tensometr i termometr umieszczone w inteligentnym opatrunku mogą być także użyteczne w przypadku chorób dróg oddechowych, takich jak astma czy właśnie COVID-19. Urządzenia dostarczą informacji odnośnie objętości oddechowej i temperatury ciała, co pozwoli na częściową kontrolę sytuacji zdrowotnej u pacjenta. Smart-bandaże wykorzystują niewiele energii, dzięki czemu mogą funkcjonować tylko z wykorzystaniem tej, przechwyconej przez układ NFC z jego pola elektromagnetycznego.
Być może, że w nieodległej przyszłości smart-bandaże okażą się niezbędnym elementem domowej apteczki i pozwolą poprawić komfort oraz jakość życia i zdrowia społeczeństwa. Dzięki estetycznemu i wygodnemu designowi, niskiemu zapotrzebowaniu na energię oraz łatwości w obsłudze tych opatrunków, na pewno nie zabraknie chętnych na ich zakup.
Ciekawa i przyszłościowa koncepcja!
Bandaż mądrzejszy od pacjenta, taka będzie przyszłość.