Jak wybrać odpowiedni klimatyzator?

klima

Kiedy temperatury zdecydowanie przekraczają trzydzieści stopni wiele osób decyduje się na zakup klimatyzacji. W samochodach oraz miejscach publicznych, takich jak centra handlowe, biura czy komunikacja miejska obecność klimatyzacji staje się już standardem. Natomiast jej instalacja w domach lub mieszkaniach nierzadko jest kwestią sporną ze względu na techniczne przeciwwskazania i duże zużycie prądu, a co za tym idzie – wysokie koszty. Z tego powodu, wybierając klimatyzator, należy wziąć pod uwagę jego wydajność – odpowiednia będzie taka, aby spełniła oczekiwania klienta, ale nie przekroczyła jego budżetu.

Każdy klimatyzator posiada etykietę energetyczną, na której zawarta jest informacja odnośnie klasy energetycznej urządzenia (od G do A (dodatkowo występują klasy A+, A++ oraz A+++)). Parametr ten określa wydajność klimatyzacji względem zużycia prądu. Redukcja strat energii jest możliwa dzięki sterowaniu inwerterowemu, które odpowiada za dostosowanie prędkości pracy silnika tak, aby pracował on w sposób ciągły i w ten sposób zminimalizował zużycie prądu.

Do określenia efektywności energetycznej klimatyzacji używano współczynników EER (z ang. energy efficiency rating), który obliczano ze stosunku mocy chłodniczej do pobranej mocy elektrycznej oraz COP (z ang. coefficient of performance), mówiący o stosunku mocy grzewczej do zużytej energii – dotyczy to np. pomp ciepła. Od niedawna wydajność klimatyzatora jest mierzona przy pomocy tzw. sprawności sezonowej – jest to nowa metoda pozwalająca przeanalizować rzeczywistą wydajność klimatyzatora lub pompy ciepła w skali całego roku, a dodatkowo określić wpływ pracy urządzenia na środowisko. Korzystanie z tego systemu jest wymagane przez dyrektywę ekoprojektowania Unii Europejskiej. Sprawność sezonowa wykorzystuje zmodyfikowane współczynniki – SEER (z ang. seasonal energy efficiency rating) oraz SCOP (z ang. seasonal coefficient of performance). W przeciwieństwie do EER i COP, SEER i SCOP odnoszą się do energii grzewczej lub chłodniczej uzyskanej w sezonie. Te zmodernizowane współczynniki wylicza się, biorąc pod uwagę roczne zapotrzebowanie na chłodzenie lub ogrzanie względem rocznego zużycia prądu. Długoterminowe korzystanie ze sprawności sezonowej pozwala na precyzyjne ustalenie rzeczywistego, rocznego rytmu eksploatacji klimatyzatora.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *