Klucze na niebie

klucz

Na początku wiosny oraz późną jesienią na niebie można zaobserwować spektakularne zjawisko – imponujące, skoordynowane klucze ptaków, które w tym okresie migrują. Migracje ptaków to cykliczne wędrówki między ich obszarami lęgowymi a miejscami zimowania, zazwyczaj na ogromne odległości. Ten naturalny fenomen jest powszechny wśród wielu gatunków na całym świecie. W Polsce do gatunków ptaków wędrownych należą m.in.: bociany białe, jaskółki czy jerzyki.

Ptaki migrują, aby przemieścić się z obszarów o malejących zasobach (tj. pożywienie, schronienie, w tym obszary lęgowe) do miejsc o większym komforcie życia. Ptaki, które gniazdują na półkuli północnej, zwykle wracają na północ wiosną, aby skorzystać z pożywienia w postaci rozwijającej się populacji owadów, pączkujących roślin i obfitości miejsc do lęgów. Gdy zbliża się zima i ilość źródeł pożywienia spada, ptaki przemieszczają się na południe. Wyróżnia się gatunki migrujące długodystansowo i krótkodystansowo, do których należy m.in.: jemiołuszka. Jednym z kluczowych czynników, który wpływa na migrację ptaków, jest temperatura. Ucieczka przed zimnem jest motywującym czynnikiem, ale wiele gatunków, w tym kolibry, może przetrwać mrozy, o ile znajdą wystarczającą ilość pożywienia.

Udowodniono, że zarejestrowane zmiany średniej, rocznej temperatury mają wpływ na coroczne ptasie migracje. Wzrastające temperatury, zmieniający się ekosystem oraz ekstremalne zjawiska pogodowe prowadzą do znaczących zmian w ściśle określonych siedliskach ptaków oraz warunkach klimatycznych. Łagodne zimy przyczyniają się do przetrwania ptaków osiadłych. Zaczynają one korzystać z zasobów pokarmowych i miejsc lęgowych przypadających dla ich migrujących kolegów. W konsekwencji, gatunki te mogą zastać swoje potencjalne miejsca gniazdowania już zajęte przez osiadłe ptaki. Zwiększa to konkurencję o życiodajne zasoby. Wyjątkowo wysokie, wiosenne temperatury w niektórych regionach powodują wcześniejsze przybycie ptaków z migracji. Na przykład, niektóre brytyjskie gatunki przybywają na swoje tereny lęgowe dwa lub trzy tygodnie wcześniej niż trzydzieści lat temu. W rezultacie zaczynają lęgi przedterminowo. Jednocześnie, wzrost temperatur powoduje, że rośliny kwitną i owady wylęgają się również wcześniej. Niestety, te zmiany nie współgrają ze sobą. Kwitnienie roślin i pojawianie się owadów następuje przed wykluciem się piskląt. W wyniku tego ptasi rodzice nie są w stanie dostarczyć wystarczającej ilości pożywienia dla swojego potomstwa. Naukowcy twierdzą, że w wyniku zmian klimatycznych migracje ptaków mogą ulec znacznej redukcji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *