
Mieszkając w większym mieście wolny czas można spędzać na wiele różnorodnych sposobów. Każdy znajdzie coś dla siebie – od czytania gazety w kawiarni po uczestnictwo w maratonie. Wyjątkowym doświadczeniem jest na pewno wizyta w teatrze czy operze. Połączenie zachwycającej gry aktorskiej, wybitnej muzyki, klasycznej literatury czy innych nawiązań kulturowych wzbudza silnie emocje i niewątpliwie pozwala oderwać się od codziennej rutyny. Większość z nas zna te instytucje z perspektywy widza, jednak niepowtarzalną atmosferę przedstawień tworzy znacznie więcej, niż to, co widoczne gołym okiem, czyli scena, aktorzy, muzycy itd. Aby występ był udany należy również zadbać o odpowiednie warunki – mowa tu m.in. o wilgotności powietrza.
Poziom wilgotności ma znaczny wpływ na ludzkie samopoczucie, dlatego w budynkach – szczególnie publicznych instytucjach – zaleca się, aby nie przekraczał on swoich optymalnych wartości. Nieodpowiedni poziom wilgoci może skutkować dyskomfortem w oddychaniu, a co za tym idzie – problemami z poprawną mową czy śpiewem. Zbyt suche powietrze podrażnia błonę śluzową krtani oraz strun głosowych, co powoduje osłabienie fałdów głosowych, a w konsekwencji załamywanie się głosu, uczucie drapania i suchości w gardle czy chrypkę. Z tego powodu w teatrach czy operach odpowiedni poziom wilgotności – między 45 a 65 % – jest niezbędny dla komfortu zarówno występujących, jak i publiczności.
W placówkach kulturalnych znajduje się wiele obiektów – rekwizytów, kostiumów, instrumentów – stworzonych z delikatnych materiałów lub higroskopijnego drewna. Zbyt wysoki lub niski poziom wilgotności łatwo może doprowadzić do zniszczenia tych przedmiotów, poprzez rozklejenie, przemoczenie czy kruszenie. Szczególną opieką należy otoczyć drewniane instrumenty muzyczne, które są nie tylko drogie, ale i trudne w utrzymaniu. Kontrabasy, fortepiany czy gitary – wszystkie te instrumenty wymagają uprzedniego precyzyjnego nastrojenia. Za duża wilgotność powoduje pęcznienie drewna, natomiast za mała – kurczenie oraz wysuszanie. Z tego powodu niedopilnowanie poziomu tego parametru spowoduje zmianę kształtu, jak i brzmienia instrumentu. Zainstalowanie w teatrach oraz operach higrometrów, czyli przyrządów wykonujących pomiary poziomu wilgotności, usprawni monitorowanie mikroklimatu i dzięki temu zapobiegnie niekomfortowym warunkom.