Lokalne tropiki

szklarnia

Strefy klimatyczne występują liniowo na terenie całej kuli ziemskiej – od klimatu okołobiegunowego, przez umiarkowany, podzwrotnikowy, zwrotnikowy, aż do równikowego. Cechami wyróżniającymi dany klimat są charakterystyczne wartości ważnych parametrów meteorologicznych, takich jak temperatura, roczna suma opadów atmosferycznych, prędkość i kierunek wiatru, ciśnienie czy wilgotność powietrza. Z kolei czynnikami, które kształtują konkretny klimat jest ukształtowanie terenu, rozkład wód i lądów oraz wysokość na poziomem morza. Konkretne cechy klimatu umożliwiają życie i rozwój różnorodnych gatunków roślin oraz zwierząt na danych terenach. Ze względu na zapotrzebowanie (np. na owoce tropikalne) lub zwyczajną ciekawość zaczęto sprowadzać liczne okazy flory i fauny z najdalszych zakątków świata. Ważne jest, aby zapewnić tym organizmom odpowiednie warunki do przeżycia w nieprzyjaznym dla nich klimacie.

Różne instytucje, m.in.: muzea historii naturalnej czy ogrody botaniczne, jak np. ogród PAN w Powsinie, budują obszerne szklarnie, które umożliwiają odwiedzającym podziwianie zagranicznych gatunków roślin. Wśród nich można spotkać cytrusy, figi, bambusy, oleandry, hibiskusy, kaktusy, aloesy czy owadożerne dzbaneczniki, krótko mówiąc, florę klimatu dużo cieplejszego niż polski, umiarkowany.

Aby jednak roślinność ta przetrwała należy zadbać o stworzenie odpowiedniego dla nich mikroklimatu oraz o utrzymanie stabilnych warunków, które, żeby to ułatwić, powinny być starannie monitorowane przy pomocy precyzyjnych urządzeń pomiarowych – termometrów czy higrometrów. Temperatura oraz wilgotność powietrza to kluczowe parametry, na które należy zwrócić szczególną uwagę. Panująca w szklarni temperatura powinna wynosić pomiędzy 17 a 24°C, wartość ta może się oczywiście wahać w zależności od uprawianych gatunków roślin. To samo tyczy się wilgotności powietrza, która w warunkach tropikalnych jest bardzo wysoka i wynosi około 80%. Jeżeli jej wartość znacznie spadnie spowolni to procesy fizjologiczne przeprowadzane przez te tropikalne okazy. Przy projektowaniu szklarni należy wziąć pod uwagę jej lokalizację, bowiem światło słoneczne wpadające przez liczne okna budynku może powodować skoki temperatury. Szklarnię należy również zaopatrzyć w sprawny system wentylujący oraz urządzenia grzewcze.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *