O przeszczepie kości

przeszczep

Urazy twarzoczaszki, zanik kości szczęk powiązany z przedwczesną utratą zębów czy rzadkie zespoły genetyczne często wymagają przeszczepów kości, aby zapewnić pacjentowi funkcjonalność oraz estetyczny wygląd. Rekonstrukcja tkanek to dziedzina tzw. inżynierii tkankowej, do której należy m.in. sterowana regeneracja kości – GBR.

Materiałami wykorzystywanymi w GBR są materiały kostne, kościozastępcze oraz błony zaporowe. Dzieli się je także ze względu na sposób pozyskiwania, wyróżnia się: materiały autogenne, czyli kość własna – pozyskana z organizmu pacjenta, izogenne – od identycznego genetycznie dawcy tj. bliźniaka, allogenne lub homologiczne – dawca tego samego gatunku, ksenogenne – dawca innego gatunku, głównie bydło i świnie oraz materiały alloplastyczne – ciała obce naturalne lub syntetyczne.

W zależności od źródła pozyskiwania materiały posiadają zarówno swoje wady, jak i zalety. Materiały autogenne charakteryzuje osteoproliferacja, czyli zdolność do samodzielnego tworzenia tkanki kostnej oraz osteoindukcja, czyli stymulowanie tworzenia tkanki kostnej. Materiały allogenne cechują się z kolei tylko osteoindukcją.

Niebezpieczeństwo związane z materiałami allogennymi jest związane z tym, że są one pozyskane z innego osobnika (tego samego gatunku), tj. może wiązać się z przeniesieniem chorób zakaźnych na biorcę. Z tego powodu dokładny wywiad, przeprowadzenie potrzebnych badań oraz odpowiednie przygotowanie materiału jest priorytetowe.

Na skuteczną obróbkę materiału allogennego składa się czyszczenie oraz konserwacja, np. mrożenie, płukanie, sterylizacja radiacyjna czy liofilizacja, która polega na suszeniu sublimacyjnym, czyli zamrożeniu materiału i umieszczeniu go w próżni.

Materiały allogenne wymagają szczególnych warunków podczas obróbki i przechowywania, dlatego kluczowe jest ich monitorowanie przy pomocy profesjonalnych przyrządów pomiarowych. Uważa się, że materiały allogenne powinny być przechowywane w temperaturze od -70 do -80°C lub w ciekłym azocie w temperaturze -196°C. Warunkiem zastosowania takich materiałów jest oczywiście ich sterylność przed które zostaje uzyskana procesie stylizacji radiacyjnej która polega na napromieniowaniu w temperaturze -72°C. Dopiero przed samym zabiegiem materiał do przeszczepu zostaje rozmrożony.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *