
Skomplikowana produkcja tkanin wymaga kontrolowania wilgotności niemal na każdym etapie. Od fazy zbierania bawełny po farbowanie i przechowywanie ubrań – każdy z kroków narzuca konieczność monitorowania warunków mikroklimatu, w szczególności poziomu wilgoci.
Bawełna, czyli roślina, z której najpowszechniej uzyskuje się tkaniny, uprawiana jest w obszarach zwrotnikowych i podzwrotnikowych, szczególnie w Chinach, Indiach, USA, Pakistanie czy Brazylii. Ze względu na specyficzny klimat tych regionów bawełna ma zapewnione odpowiednie warunki wzrostu i rozwoju. Niekorzystnym zjawiskiem podczas zbiorów bawełny jest wzrost wilgotności powietrza i pojawienie się porannej rosy, która powoduje, że roślina staje się bardziej wilgotna. Skutkuje to wzrost wagi bawełny, jej nieefektywną obróbkę oraz stwarza ryzyko m.in. gnicia, a więc spadku jakości podczas przechowywania. Dodatkowo, niewłaściwa (zbyt wysoka lub niska) wilgotność bawełnianych włókien może negatywnie wpłynąć na ich właściwości, takie jak elastyczność czy wytrzymałość.
Warunki właściwe dla tkanin i tekstyliów są określone w normie ASTM D1776-15. Zebrane tam reguły mówią m.in. o odpowiednich wartościach parametrów produkcji – temperatura powinna wynosić około 21°C, natomiast wilgotność 65 %. Kluczową rolę w obróbce włókien bawełnianych oraz późniejszym farbowaniu tkanin gra właściwy poziom wilgotności. W przypadku zbyt wysokiej lub zbyt niskiej wilgotności kolor materiału może znacznie różnić się od planowanego. Utrzymanie właściwych warunków mikroklimatu jest istotna nie tylko podczas produkcji, ale również w czasie przechowywania tkanin. Nadmierna wilgotność po może powodować rozwój pleśni na tkaninach, a dodatkowo stworzyć optymalne środowisko dla rozwoju szkodników – insektów czy gryzoni. Bawełna łatwo chłonie wodę i względnie powoli ulega wysuszeniu, dlatego tak ważne jest, aby nie narażać bawełnianych tkanin na kontakt z wilgocią.
Zbyt niska wilgotność również negatywnie wpływa na jakość bawełnianych tkanin. Z tego powodu obróbka bawełny i przechowywanie materiałów, poza monitorowaniem parametrów, wymaga także nawilżania powietrza w razie potrzeby. Zapobieganie nadmiernemu obniżenie poziomu wilgotności redukuje spadek masy bawełny po jej obróbce, zwiększa wytrzymałość i elastyczność materiałów oraz zapewnia kontrolę ich elektryzowania się. Odpowiednia wilgotność dodatkowo sprzyja dobremu samopoczuciu pracowników.