
Higrometr to urządzenie, które służy do mierzenia poziomu wilgotności. Jak każdy tego typu miernik, posiada on pewien zakres błędu pomiarowego. Zazwyczaj znajduje się on pomiędzy 2 a 4%, przy zakresie pomiaru między 40 a 80%. Jednak, aby nie pogłębiać wartości tego błędu należy wykonywać kalibrację higrometru. Mimo, że proces ten zwykle przeprowadza się w trakcie produkcji mierników, nierzadko zdarza się, że klient samodzielnie kalibruje zakupiony wilgotnościomierz.
Do sprawdzenia dokładności pomiarów wykonywanych przez dany higrometr, wystarczą przedmioty codziennego użytku, które każdy na pewno znajdzie w swoim domu, mianowicie – sól kuchenna, szczelnie zamykany pojemnik oraz zakrętka od plastikowej butelki. Pierwszym krokiem będzie nasypanie soli – ok. jednej łyżeczki do nakrętki, a następnie zwilżenie jej kilkoma kroplami wody destylowanej lub z kranu. Tutaj należy pamiętać, aby nie rozpuścić soli, przez dodanie zbyt dużej ilości cieczy. Procedurę tę powinno się przeprowadzić w pojemniku, w którym, po szczelnym zamknięciu, wilgotność w tych warunkach będzie wynosić dokładnie 75%. Przed umieszczeniem pokrywki, do pudełka należy włożyć higrometr oraz upewnić się, że pokazuje on wartość pomiędzy 40 a 80%. Przy zamykaniu pojemnika nie można uwalniać zbyt dużych ilości powietrza, znajdującego się w nim, jednak bardzo istotne jest, aby stworzyć szczelne środowisko pomiaru wilgotności. Następnym etapem jest stabilizacja warunków wewnątrz pudełka. Może ona potrwać nawet kilka godzin (maksymalnie do ok. sześciu). Po odczekanym czasie wartość poziomu wilgotności powinna wynosić 75%. Jeśli wyświetlany wynik odbiega od normy oznacza to, że urządzenie nie jest prawidłowo skalibrowane. To, ile wynosi odchylenie, mówi o stopniu rozkalibrowania wilgotnościomierza.
Na odwrocie urządzenia zazwyczaj znajduje się śruba, umożliwiająca poprawne skalibrowanie higrometru. Po ostrożnym wyciągnięciu urządzenia z pojemnika należy, za pomocą płaskiego śrubokrętu, ustawić wartość, którą powinien był wskazywać. Przykładowo, jeśli pokazywał o 3% za dużo – skręcić śrubę tak, aby zredukować tę wartość i analogicznie, jeśli pomiar był zaniżony. Po tym zabiegu higrometr powinien być prawidłowo skalibrowany. Ten domowy sposób kontroli dokładności pomiaru oraz kalibracji jest prosty oraz niekosztowny, dzięki czemu każdy, nawet początkujący, bez problemu sobie z nim poradzi. Dla urządzeń, które są używane w laboratoriach bądź w przemyśle, zalecana jest jednak precyzyjna kalibracja w komorze klimatycznej laboratorium wzorcującego.
Ten wpis robi wielkie wrażenie, swooją lekkością wprawia w osłupienie, Chciałbym tak Jak ty frazować piękne zdania przyjmij najszczersze gesty wielkiego uznania.
Cieszę się z jego sukcesów, każdy jest okupiony potężną pracą, sercem i wysiłkiem. Na drodze chwały i sławy zachowaj incognito.
Tak czytam twego bloga od jakiegoś czasu, ciągle mnie coś zastanawia, mie wyprowadzasz czytelnika do „ciemnego lasu”.