
W magazynach farmaceutycznych, w których przechowuje się wyroby medyczne, takie jak leki czy szczepionki, wilgotność nie powinna przekraczać 65%. Podobne warunki należy utrzymywać również w lokalnych aptekach. Głównymi czynnikami, które wpływają na poziom wilgotności w tych pomieszczeniach są warunki atmosferyczne. Z tego powodu trudniej utrzymać niską wilgotność w krajach, w których jej poziom jest z natury wysoki. Apteki oraz chłodnie są klimatyzowane, dlatego temperatura wewnątrz jest niższa niż na zewnątrz, przez co wilgotność względna znacznie wzrasta. Zjawisko to jest spowodowane tym, że w niskiej temperaturze proces parowania zachodzi mniej intensywnie, a z tego powodu znacznie łatwiej jest nasycić powietrze parą wodną. W takiej sytuacji warto zredukować poziom wilgotności, aby zachować właściwości i wysoką jakość produktów.
W celu zmniejszenia poziomu wilgoci należy przeprowadzić proces osuszania. Na rynku można znaleźć wiele nowoczesnych narzędzi, pozwalających przeprowadzić tę procedurę. Jednym z nich jest osuszacz kondensacyjny, który świetnie sprawdza się w domach, biurach czy sklepach. Jeśli chodzi o apteki czy magazyny, przed wyborem sprzętu powinno się wziąć pod uwagę wydajność urządzenia względem wymiarów pomieszczenia. Wydajność osuszacza wyraża się w litrach na godzinę lub na dzień. Im większa powierzchnia tym wyższą wydajnością powinien się on charakteryzować. Instalacja tych urządzeń jest niezwykle prosta. Osuszacze pobierają wodę z powietrza. Ciecz musi być okresowo usuwana, można robić to ręcznie lub rurą drenażową. Istnieje również możliwość zbierania wody w zbiorniku wewnątrz osuszacza. Gdy będzie on pełen praca urządzenia zatrzymuje się automatycznie. Pożądaną wilgotność można regulować za pomocą higrostatu w osuszaczu. Po wprowadzeniu wybranej wartości urządzenie pracuje nieprzerwanie aż do jej osiągnięcia. Następnie zatrzymuje się. Gdy wilgotność ponownie zaczyna wzrastać, osuszacz automatycznie wznawia pracę. Aby odpowiednio dobrać narzędzie należy wziąć pod uwagę nie tylko wymiary pomieszczenia, ale również temperaturę w nim panującą. W aptekach na przykład temperatura nie może przekraczać 25°C.
Zanim jednak rozpocznie się proces osuszania należy dowiedzieć się, jaki poziom wilgotności panuje w aptece czy magazynie. Urządzeniami, które wykonują pomiary wilgotności są higrometry. Za ich pomocą należy regularnie monitorować wilgotność, aby skontrolować czy normy nie są przekroczone oraz, czy osuszacze funkcjonują prawidłowo. Procedury te są szczególnie ważne w przypadku przechowywania wyrobów farmaceutycznych ze względu na GDP, czyli dobrą praktykę dystrybucyjną. Jest to zbiór reguł, gwarantujący bezpieczeństwo i zachowanie najwyższej jakości leków od wytworzenia do momentu zakupienia ich w aptece.