Siedząc przy blasku świec

świeczuchy

Tlące się na parapecie świeczki o ciepłych kwiatowych lub owocowych zapachach zdecydowanie tworzą klimatyczny nastrój w mglisty, listopadowy wieczór. Ta prosta dekoracja szczególnie dobrze sprawdza się po zmroku, tworząc tajemniczą i nostalgiczną atmosferę. Wiele osób hobbystycznie zajmuje się wykonywaniem świeczek w ramach małego biznesu DIY, co pozwala nie tylko wyżyć się artystycznie, ale również zarobić parę groszy.

Historia świeczek rozpoczęła się ponad 5000 lat temu, kiedy starożytni Egipcjanie tworzyli pochodnie z trzcin maczanych w rozpuszczonym tłuszczu zwierzęcym. W tamtych czasach prototypy świeczek grały rolę raczej funkcjonalną i były głównym źródłem oświetlenia, ze względu na brak elektryczności. Świeczki zawsze były (i są nadal) używane jako atrybut uroczystości o różnorodnym charakterze (np. religijnym, funeralnym czy urodzinowym). Do ich produkcji wykorzystuje się wosk. Obecnie stosuje się mieszankę parafiny, stearyny oraz wosku pszczelego. Do wyrobów ozdobnych dodaje się również barwniki i aromaty. Początkowym etapem tworzenia świec jest rozpuszczenie wosku. Ważne, aby wosk był dokładnie rozpuszczony, jednak nie przegrzany. W zależności od rodzaju materiału temperatura topnienia różni się – w przypadku parafiny wynosi ona ok. 60°C, natomiast inne woski w większości topią się w zakresie 85-88°C. Aby ogrzać wosk do pożądanej konsystencji należy kontrolować warunki termiczne przy pomocy specjalnego termometru. Przegrzanie wosku mogłoby zmienić jego strukturę chemiczną, co niekorzystnie wpłynęłoby na jakość i wygląd świeczki.

Kolejnym krokiem jest dodanie barwnika i aromatu do rozpuszczonego wosku. Na tym etapie monitorowanie temperatury również gra kluczową rolę. Olejek zapachowy dodaje się do wosku w temperaturze ok. 80-85°C. Zbyt chłodny wosk mógłby pogorszyć związanie się olejku, natomiast zbyt ciepły spowodować jego wyparowanie. Podczas farbowania wosku istotne jest, aby barwnik rozpuścił i wymieszał się prawidłowo, zalecana temperatura podczas tej procedury wynosi ok. 85°C. Ostatnim etapem tworzenia świeczek jest odlanie wosku do formy. Proces ten wymaga ochłodzenia mieszaniny do ok 54°C.

Produkcja świeczek wymaga więc monitorowania temperatury niemal na każdym kroku, dlatego w tym przypadku warto zainwestować w profesjonalne i wygodne w użyciu urządzenie pomiarowe. Ważne, aby termometr ten posiadał szeroki zakres oraz dużą dokładność pomiaru, a dodatkowo był prosty w obsłudze.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *