
Zadbany wygląd gra istotną rolę zarówno w codziennym życiu osobistym, jak i w życiu zawodowym. Wielu osobom zależy, aby prezentować się jak najlepiej, a jednocześnie estetycznie wyrazić swój styl. Zabieg ten ułatwiają różnorodne dodatki – biżuteria, krawaty, wymyślne nakrycia głowy, ale przede wszystkim kosmetyki. Już od wielu tysięcy lat służą one ludziom w poprawieniu swojego wizerunku, a branża kosmetyczna wciąż dynamicznie rozwija się i znajduje wygodne, nowoczesne rozwiązania.
Starożytne cywilizacje powszechnie korzystały i rozwijały ówczesną branżę kosmetyczną. Początkowo kosmetyki pozyskiwało się z roślin, minerałów i produktów odzwierzęcych, często były to substancje wysoce toksyczne oraz przechowywane w nieodpowiedni sposób. Nierozwinięta wiedza medyczna przyczyniła się do tego, że użytkownicy starożytnych kosmetyków nie zdawali sobie sprawy z ich potencjalnie szkodliwego wpływu. Nie oznacza to jednak, że kosmetyki były wykonane niedbale – wręcz przeciwnie! Za wytwarzanie kosmetyków odpowiedzialni byli profesjonalni producenci, którzy przykładali ogromną wagę do swojej pracy. Ze względu na wybór naturalnych materiałów najwyższej jakości, kosmetyki nie należały do najtańszych, dlatego korzystały z nich głównie te zamożniejsze grupy społeczne. Biedniejsi, chcąc im dorównać, wykonywali mniej drogie, domowe produkty kosmetyczne.
W Starożytnym Egipcie makijaż pełnił nie tylko funkcję upiększającą, ale również duchową i zdrowotną. Z tego powodu był on domeną zarówno kobiecą, jak i męską. Oczywisty brak nowoczesnych technologii skutecznie uniemożliwił monitorowaną pod względem warunków produkcję oraz przechowywanie kosmetyków w tamtych czasach, a ciepły klimat w tamtym rejonie dodatkowo sprzyjał psuciu się tych produktów. Egipcjanie mieli jednak metody, które pozwoliły im na względne zabezpieczanie i konserwację kosmetyków – tworzyli na nie solidne pojemniki. Rodzaj pojemnika zależał oczywiście od możliwości finansowych danej osoby – te bogatsze mogły pozwolić sobie na pięknie zdobione pudełeczka z kości słoniowej, natomiast uboższe tworzyły zazwyczaj słoje z gliny i drewna.
Solidność i dokładność starożytnych pojemników potwierdza archeologiczne odkrycie z 2003 roku – na terenie Rzymu odkopano zamknięte pudełko. Po otwarciu znaleziska okazało się, że w środku znajduje się bardzo dobrze zachowany kosmetyk, przypominający dzisiejszy podkład. Szacuje się, że pojemnik pochodzi ze 150 r.n.e.
Obecnie opakowania kosmetyków pełnią również bardzo ważną rolę – chronią przed uszkodzeniami i zapewniają komfort użytkowania produktu. Jednak w dzisiejszych czasach produkcja kosmetyków jest zdecydowanie bardziej zaawansowana, a co najważniejsze – podczas produkcji i magazynowania kosmetyków ma miejsce stała kontrola temperatury powietrza, aby zapobiec utracie jakości produktów.
Kosmetyki są z kosmosu jak mówi ich sama nazwa. Co to są za bzdury……… lol