Wiatr we włosach – bryza morska, lądowa i miejska

breeze

Podczas lekcji geografii w szkole średniej każdy z nas spotkał się z różnymi, nie zawsze zrozumiałymi terminami, opisującymi klimat czy zjawiska meteorologiczne. Co prawda, zdania co do tego, czy zagadnienia te są pasjonujące, były podzielone. Jednak czasem warto przypomnieć sobie niektóre mechanizmy, aby poszerzyć horyzonty i zaspokoić ciekawość świata. Jednym z często poruszanych tematów na geografii była tzw. bryza.

Bryza morska, inaczej dzienna, jest rodzajem wiatru, który wieje zazwyczaj od strony obszernego zbiornika wodnego – morza lub oceanu – na ląd. Powstaje ona w wyniki różnicy ciśnień na tych dwóch obszarach, która z kolei jest spowodowana wymieszaniem dwóch mas powietrza o różnych temperaturach. W ciągu dnia ląd oraz powietrze nad nim nagrzewa się dużo szybciej niż zbiornik, ze względu na wysoką pojemność cieplną wody, z tego powodu zjawisko bryzy morskiej można obserwować wzdłuż wybrzeża, po wschodzie słońca. Mechanizm działania bryzy nocnej, czyli lądowej jest przeciwny. Woda ochładza się dłużej od lądu, przez co ciśnienie na lądzie jest wyższe, a bryza wieje w stronę morza. Tego rodzaju wiatru można doświadczyć po zachodzie słońca. Bryza morska tworzy tzw. front bryzowy, inaczej zwany strefą konwergencji. Procesowi temu towarzyszy powstawanie chmur – cumulusów oraz burz.

Miejska wyspa ciepła – MWC (z ang. UHI – urban heat island) jest zjawiskiem meteorologicznym spowodowanym globalną urbanizacją i jej następstwami, mianowicie znacznym nagrzaniem obszarów miejskich, względem innych. Miejska wyspa ciepła jest wynikiem specyfiki zindustrializowanej infrastruktury – gęstych zabudowań, asfaltowych dróg, pochłaniających wiele ciepła, generowania znacznych ilości energii – ogólnie rzecz biorąc, oznak życia dużej, miejskiej społeczności. Konsekwencją miejskiej wyspy ciepła jest tzw. bryza miejska. Powstaje ona wskutek różnicy ciśnień między obszarem miejskim a terenami podmiejskimi. W miastach panuje dużo wyższa temperatura w porównaniu do peryferiów, dlatego ciśnienie jest tam niższe. Bryza miejska napływa odśrodkowo, w kierunku miasta. Najczęściej występuje podczas wyżu barycznego, czyli tzw. pogody antycyklonalnej, która cechuje się brakiem opadów i zachmurzenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *