
Pleśń jest częścią środowiska naturalnego. W przyrodzie odgrywa istotną rolę – rozkłada martwą materię organiczną, ale w pomieszczeniach lepiej jej unikać. Pleśń rozmnaża się za pomocą maleńkich zarodników, które są niewidoczne gołym okiem i unoszą się w powietrzu. Gdy zarodniki pleśni wylądują na wilgotnych powierzchniach, może zaczyna ona rosnąć, niezależnie od miejsca. Pleśnie powodują różnorodne problemy zdrowotne, wytwarzają one bowiem alergeny, substancje drażniące, a w niektórych przypadkach mykotoksyny. Wdychanie lub dotykanie tych grzybów powoduje reakcje alergiczne, które objawiają się katarem, zaczerwienieniem oczu czy wysypką. Są one dosyć powszechne. Całkowite pozbycie się pleśni z pomieszczenia jest bardzo trudne, wręcz niemożliwe, ponieważ niektóre zarodniki unoszą się w powietrzu i kurzu. Grzyby te nie wyrastają bez dostępu do wilgoci, dlatego kontrolując wilgotność w domu można zapobiec pojawianiu się niepożądanej pleśni.
Jeśli spleśniały obszar jest mniejszy niż około 30 m2 w większości przypadków można wykonać czyszczenie samodzielnie. Jednak jeśli doszło do dużych szkód, a pleśń rozrosła się na powierzchni ponad 30 m2, warto skonsultować się z profesjonalistami zajmującymi się czyszczeniem. Należy pamiętać, że grzyby te mogą powodować trwałe uszkodzenia. Wyczyszczenie spleśniałego przedmiotu, w celu przywrócenia jego pierwotnego wyglądu może być niewykonalne. Przede wszystkim należy całkowicie wysuszyć zapleśniałe rzeczy, a twarde powierzchnie umyć detergentem i wodą. Materiały chłonne lub porowate, takie jak płytki sufitowe czy dywan, jeśli spleśniały, mogą nadawać się już tylko do wyrzucenia. Pleśń wypełnia puste przestrzenie i szczeliny w materiałach, więc jej całkowite usunięcie jest niezwykle trudne i czasochłonne. Trzeba pamiętać, aby nie narażać siebie i innych na te toksyczne grzyby. Podczas czyszczenia nie można zapomnieć o odpowiednim ubiorze, należy założyć gumowe rękawiczki, a nawet gogle.
Kontrolowanie wilgoci i utrzymywanie jej na niskim poziomie (poniżej 60%) jest kluczem do opanowania i zminimalizowania rozwoju pleśni w domu. W przypadku wycieku wody w pomieszczeniu działanie należy podejmować szybko. Jeśli mokre lub wilgotne materiały zostaną wysuszone w 24-48 godzin po zmoczeniu, w większości przypadków pleśń nie zdąży się rozwinąć. Jeżeli istnieje taka możliwość, warto trzymać przedmioty generujące wilgoć, takie jak np. suszarki do ubrań, na zewnątrz, a w razie potrzeby używać klimatyzatorów lub osuszaczy. Zbawienne może być także włączenie wentylatora lub otwarcie okna podczas kąpieli, a w czasie gotowania uruchomienie wyciągu. Wilgotność można też zmniejszyć poprzez podniesienie temperatury powietrza w pomieszczeniu.
Najbardziej niebezpieczne mykotoksyny to aflatoksyny, ochratoksyny, patuliny i trichoteceny. Aflatoksyny są produkowane przez grzyby z rodzaju Aspergillus i mogą powodować raka, uszkodzenie wątroby i inne poważne problemy zdrowotne. Ochratoksyny są produkowane przez grzyby z rodzaju Penicillium i Aspergillus i są szkodliwe dla nerek. Patuliny są produkowane przez grzyby z rodzaju Penicillium i są trujące dla przewodu pokarmowego. Trichoteceny są produkowane przez grzyby z rodzaju Fusarium i są trujące dla układu nerwowego.