
Zbliżają się święta wielkanocne, a wraz z nimi lany poniedziałek, znany też pod nazwą śmigus-dyngus. Obchody tego dnia są związane z zachodniosłowiańską tradycją ludową, która ma swoje korzenie w dawnych obrzędach wiosennych. W lany poniedziałek celebruje się nadejście wiosny i odradzanie przyrody do życia po zimie poprzez polewanie się nawzajem wodą. Kiedyś wierzono, że woda ta oczyszcza ciało i duszę, a także przynosi szczęście i powodzenie w życiu. Obecnie śmigus-dyngus jest nadal obchodzony w wielu regionach polski i w dalszym ciągu stanowi okazję do radosnej zabawy z bliskimi.
W dzisiejszych czasach podstawową bronią na lany poniedziałek są pistolety i balony na wodę, natomiast rolę amunicji pełni zazwyczaj woda z kranu. Dawniej wodę do oblewania znajomych w śmigus-dyngus pozyskiwano ze studni z pobliskiego zbiornika wodnego, była więc ona znacznie chłodniejsza, a nawet lodowata, w porównaniu do obecnej kranówki. Komfort korzystania z wody z kranu wiąże się nie tylko z wygodnym dostępem do bieżącej wody, ale również z możliwością regulowania jej temperatury według potrzeb za pomocą kurków lub dźwigni baterii umywalkowych.
Za podgrzewanie wody użytkowej odpowiedzialne są podgrzewacze: pojemnościowe lub przepływowe. Pierwszy rodzaj podgrzewacza jest również znany pod nazwą bojler lub kocioł parowy, służy on do podgrzewania wody i utrzymywania jej w określonej temperaturze. Bojler jest wyposażony w grzałkę elektryczną lub palnik gazowy (w przypadku bojlerów gazowych), podgrzewające wodę w zbiorniku, w którym panuje podwyższone ciśnienie – powyżej 4000 hPa. Woda magazynowana w zbiorniku może być pobierana z niego w razie potrzeby. W miarę zużywania się wody, bojler automatycznie uzupełnia ją i utrzymuje jej temperaturę na poziomie ustawionym przez użytkownika. Dostosowywania temperatury wody dokonuje się przy pomocy termostatu, w który jest zazwyczaj wyposażona grzałka.
Przepływowe podgrzewcze wody są pozbawione zbiornika. Należą do nich m.in. gazowe piece łazienkowe. Działają one na zasadzie przekazywania ciepła ze spalenia gazu za pośrednictwem grzałki do rurek, którymi płynie i w konsekwencji nagrzewa się woda. Bojlery przepływowe są wyposażone w czujnik przepływu, który wykrywa ruch wody w rurach i „informuje” grzałkę o konieczności rozpoczęcia procesu ogrzewania wody. Zaletą bojlerów przepływowych jest to, że są one bardziej energooszczędne niż bojlery z zbiornikiem, ponieważ nie trzeba podgrzewać wody, która nie jest wykorzystywana.
Jeden komentarz do “Zalety wody bieżącej”