
Życie pozaziemskie od wielu lat budzi ciekawość naukowców, ale nie tylko – w popkulturze przewija się ogrom motywów związanych z kosmitami, międzyplanetarnymi wojażami czy statkami kosmicznymi. Gwiezdne Wojny, Star Trek czy Futurama podbiły serca pokoleń, wizualizując futurystyczne scenerię, istnie niewyobrażalne i odległe dla współczesnego świata.
Odbiegając od kolorowych wyobrażeń literatów czy producentów filmowych, spójrzmy na realne badania. Teleskop Jamesa Webba to zaawansowany teleskop kosmiczny zdolny do prowadzenia obserwacji astronomicznych. Jest on stworzony do dokonywania pomiarów różnorodnych istotnych parametrów astronomicznych, umożliwiając głębsze zrozumienie kosmosu. Dzięki swoim zaawansowanym instrumentom, teleskop może mierzyć takie parametry jak temperatura, skład chemiczny, prędkość radialna, jasność, widma elektromagnetyczne i inne. Za pomocą instrumentów takich jak NIRSpec (Near Infrared Spectrograph) czy NIRCam (Near Infrared Camera) teleskop jest w stanie badać widma światła emitowanego przez obiekty astronomiczne, co pozwala na identyfikację składników chemicznych, temperaturę oraz innych cech tych obiektów. Dodatkowo, teleskop może prowadzić obserwacje w podczerwieni, co umożliwia badanie procesów formowania się gwiazd i planet oraz poszukiwanie egzoplanet wokół innych gwiazd. Teleskop Jamesa Webba daje naukowcom możliwość przeprowadzania wszechstronnych badań astronomicznych i pomiarów parametrów kosmicznych, co przyczynia się do znacznego postępu w naszym zrozumieniu wszechświata.
W ostatnim czasie w społeczności naukowe obiegła informacja, że teleskop Jamesa Webba odkrył interesujący trop – na egzoplanecie K2-18b, która jest około 8,6 raza większa od Ziemi, ujawnił obecność związków zawierających węgiel, w tym metanu i dwutlenku węgla. Odkrycie to ma ogromne znaczenie, sugerując, że K2-18 b może być egzoplanetą typu hyceańskiego, czyli taką, która posiada atmosferę bogatą w wodór i powierzchnię pokrytą oceanem wody, co oznacza, że może mieć potencjalną zdolność do stworzenia i utrzymania żywych istot. Obfitość metanu i dwutlenku węgla oraz brak amoniaku wspierają hipotezę, że pod bogatą w wodór atmosferą K2-18b może znajdować się ocean wody. Te wstępne obserwacje dokonane przez teleskop Webba dokonały również detekcji związku chemicznego o nazwie siarczek dimetylu, który jest traktowany jako biomarker życia, bowiem na Ziemi jest on produkowany wyłącznie przez żywe organizmy. Większość siarczku dimetylu w atmosferze Ziemi pochodzi od fitoplanktonu z obszarów morskich.